گذشت ۳۸ درصدی شکات از بدهی ۷۲۲ میلیارد تومانی

سدالله جولایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس در تشریح آمار زندانیان آزاد شده از سوی ستاد گفت:: از رمضان سال ۶۹ تا پانزده اردیبهشت ماه امسال تعداد ۹۳ هزار و ۸۴۲ زندانی واجد شرایط کمک به همت ستاد دیه ازاد شده‌اند که سال ۹۰ با استخلاص ۱۲ هزار ۷۸۳ زندانی بیشترین آزادی و سال‌های ۷۵ و ۷۷ به طور مشترک با آزادی ۱۵۹ زندانی دیه کمترین میزان آزادی را داشتیم.

جولایی در تفکیک جرائم این محکومان آزاد شده گفت: از ابتدای فعالیت این مجموعه ۴۴ هزار و ۸۲۱ مددجوی ناتوان در پرداخت دیه و ۴۹ هزار و ۲۱ محکوم مالی با حمایت نیکوکاران آزاد شدند.

سال ۹۲ بیشترین اخذ گذشت را داشتیم

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به نقش مهم شکات و طلبکاران در تسریع روند آزادی‌ها گفت: شاکیان پرونده‌های خصوصی همواره به عنوان اولین نیکوکاران این نهاد مردمی تسهیل کننده بسیاری از امور در راستای آزادی زندانیان به شمار می‌آیند که این راستا در سال ۹۲ حتی تا ۶۴ درصد کل بدهی زندانیان را شامل می‌شود.

وی با مرور آمار ۱۰ سال ستاد دیه در زمینه جلب رضایت از شاکیان تصریح کرد: در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ ما همواره بیش از نصف مبلغ بدهی را از شکات گذشت رضایتمندانه اخذ کرده‌ایم.

گذشت ۳۸ درصدی شکات از بدهی ۷۲۲ میلیارد تومانی

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به آزادی ۸ هزار و ۵۶۵ نفر از زندانیان نیازمند تحت حمایت این ستاد در سال گذشته، تصریح کرد: با تلاش کمیته صلح و سازش ستادهای دیه شعب استانی شکات و اولیاءدم از مجموع طلب ۷ هزار و ۲۲۱ میلیارد ریالی خود با رضایت کامل از دریافت مبلغی معادل ۲۷۸ میلیارد تومان گذشت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در تأمین این بدهی خانواده‌های زندانیان تنها ۵ درصد نقش داشتند، گفت: ستاد دیه از دو سال گذشته تاکنون حتی ریالی اعتبار دولتی برای آزادی مددجویان خود دریافت نکرده است.

خراسان‌رضوی بیشترین و سمنان کمترین آزادی‌ها را دارند

جولایی با تشریح آمار عملکرد ستاد‌های دیه استانی در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در سال ۹۴ گفت: به ترتیب خراسان رضوی با ۹۱۷ زندانی، تهران با ۸۱۵ مددجو و استان گیلان نیز با آزادی ۶۲۹ محکوم نیازمند بیشترین آمار آزادی را به خود اختصاص داده و در مقابل بنا به کمیت محکومان و ظرفیت‌های استانی به ترتیب استان سمنان با ۸۶ محبوس و استان ایلام و خراسان‌جنوبی به طور مشترک با فراهم کردن زمینه رهایی ۸۸ زندانی کمترین آزادی‌ها را در سال گذشته داشتند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با تفکیک جنسیت محکومان آزاد شده گفت: از جمع ۸ هزار و ۵۶۵ نفری زندانیان آزاد شده ۲۷۸ مددجو را مددجویان نسوان شامل می‌شدند که از این تعداد استان‌های خراسان‌رضوی و قزوین به طور مساوی با ۲۲ زندانی زن بیشترین و خراسان‌شمالی تنها با یک بانوی محبوس در سال ۹۴ کمترین تعداد زندانیان زن را به خود اختصاص داده‌اند.

اردبیل و چهارمحال و بختیاری  فاقد زندانی نفقه

وی خراسان‌رضوی، تهران و فارس را استان‌های شلوغ به لحاظ میزبانی از محکومان مهریه و نفقه در سال گذشته اعلام کرد و گفت: در مقابل ازدحام تا ۲۵۰۰ نفری این دسته از محبوسان مالی در این استان‌ها جالب است در طول سال ۹۴ هیچ زندانی در سطح استان‌های اردبیل و چهارمحال و بختیاری میزان حتی یک زندانی نفقه نبوده‌اند.

جولایی محکومان مالی را همچنان در صدر زندانیان تحت حمایت ستاد دیه عنوان کرد و افزود: هرچند رسالت ستاددیه بر مبنای دستگیری از زندانیان ناتوان در پرداخت دیه ترسیم شد و در ۵ سال نخستین فعالیت خود نیز تمام توجه آن به آزادی گرفتاران این نوع از محکومیت‌ها بود اما متاسفانه به دلیل نبود فرهنگ اسلامی و سبک درست زندگی تنها برای نمونه سال گذشته از مجموع ۸ هزار و ۵۰۰ زندانی آزاد شده، ۶ هزار و ۷۰۰ مددجو بابت محکومیت‌های مالی روانه زندان شده بودند که این آمار ۷۸ درصدی هرگز شایسته ایران اسلامی با آن سابقه تمدنی هفت هزار ساله نبوده و نخواهد بود.

جولایی در پایان با تقدیر از همیاری همیشگی خیرین تصریح کرد: جلب کمک‌های مردمی در ۵ سال اخیر به جز سال ۹۱ همواره رشد کمی داشته و به طور تفکیکی در سال ۹۰ حدود ۲۶ درصد، در سال ۹۲ با ۲ درصد افزایش و در سال ۹۳ هم با رشدی ۶۶ درصدی جذب بالایی مشارکت‌های مردمی را نسبت سال‌های قبل داریم.

اخبار مرتبط